WPISZ KOD: RU2024, ABY OTRZYMAĆ 20 ZŁ ZNIŻKI!

Czy warto raz jeszcze wybrać formę opodatkowania za 2022 rok?

Czy warto raz jeszcze wybrać formę opodatkowania za 2022 rok?

Zmiana formy opodatkowania za 2022 rok – czy warto?

Wprowadzając zupełnie nową skalę podatkową w trakcie roku (oczywiście z mocą obowiązującą za cały 2022 rok) ze stawką podstawową 12 % ustawodawca doprowadził do sytuacji, w której niektórzy podatnicy (opodatkowani liniowo bądź ryczałtem ewidencjonowanym) mogą mieć odczucie, że wybrana przez nich forma opodatkowania nie jest tą optymalną. Ale czy rzeczywiście?

Zgodnie z nowelizacją wchodzącą w życie 1 lipca podatnicy opodatkowani w 2022 roku liniowo mogą raz jeszcze wybrać opodatkowanie skalą (już po zakończeniu roku poprzez złożenie zamiast PIT-36L zwykłego PITa 36). Ryczałtowcy mają natomiast aż dwie dostępne metody zmiany opodatkowania (poprzez wybór „skali” już po zakończeniu roku, jeżeli zamiast PIT-28 złożą PIT-36 oraz metodę „pół na pół” w ramach której mogą do 30 czerwca opłacać ryczałt, natomiast od 1 lipca przechodzą na zasady ogólne, z czym będzie się łączyć złożenie dwóch deklaracji za jeden rok podatkowy).

12 % stawka podatku PIT może wydawać się atrakcyjna w zestawieniu z 19 % podatkiem liniowym, ale nie zapominajmy, że wybór opodatkowania skalą oznacza, że za cały rok trzeba będzie dopłacić ZUS-owi sporo składek zdrowotnych, gdyż te u podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych wynoszą 9 %, a u podatników liniowych 4,9 %. Korzyści na podatku mogą zostać skonsumowane koniecznością dopłacenia składki zdrowotnej za 2022 rok. Oczywiście trzeba też wziąć pod uwagę korzyści z opodatkowania skalą jak np. wspólne rozliczenie z małżonkiem, nie mniej podjęcie takiej decyzji wymaga dokładnego wyliczenia, na które podatnik ma jednak sporo czasu, bo termin na złożenie zeznania za 2022 roku upływa 2 maja 2023 roku.

Podatnicy ryczałtowi także mogą mieć wątpliwości, co zrobić. Jeśli płacą np. 17 bądź 15 % ryczałtu, to pokusa 12 % PIT-u i możliwość rozliczania kosztów podatkowych może działać na korzyść wybory skali, ale i tu trzeba wziąć pod uwagę konieczność dopłacenia ZUS-owi składki zdrowotnej i to w całkiem sporej wysokości. Przykładowo ryczałtowiec mający ok 20 tys. przychodu miesięcznie płaci 559 zł składki zdrowotnej miesięcznie, ale mając taki przychód na gruncie opodatkowania skalą (i przyjmując, że mamy ok 4 tys. zł kosztów podatkowych) nasza 9 % składka zdrowotna wyniesie prawie 1500 zł, czyli prawie 1000 zł miesięcznie więcej niż na ryczałcie. Tom oznacza konieczność dopłacenia ok 12 tys. zł składki zdrowotnej w przyszłym roku. Czy korzyść podatkowa jest tego warta?

Ponadto po zmianach od 1 lipca podatnicy liniowi mogą odliczyć od dochodu nawet 8700 zł składki zdrowotnej a ryczałtowcy połowę zapłaconych w całym roku składek zdrowotnych. Pomimo tego specjalnego mechanizmu wprowadzonego do rozliczenia 2022 roku trzeba się bardzo dokładnie zastanowić, czy zmiana formy opodatkowania będzie się nam opłacać i rozważyć różne warianty.

Autor: Lech Janicki prowadzący kursy i szkolenia podatkowe (cała lista dostępna tutaj).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *