Właściciel firmy, zarząd, rada nadzorcza, kontrakt menedżerski, B2B – codzienne problemy i praktyczne rozwiązania na gruncie CIT, PIT i VAT
240.00zł netto
Szczegóły
O ile rozliczenie kosztów i przychodów pracowniczych znajduje swoje odzwierciedlenie w przepisach Kodeksu pracy i ustawy o PIT, analogiczne koszty ponoszone na rzecz członków zarządów i rad nadzorczych, menedżerów czy „właścicieli” firm lub ich rodzin budzą sporo praktycznych problemów na gruncie przepisów podatkowych. Od wielu lat wątpliwości pojawiają się w odniesieniu do potrącalności kosztów uzyskania przychodów związanych z działaniem tych organów, a także kwestii przychodu po stronie spółki z tytułu pełnienia funkcji w tych organach nieodpłatnie. Nierzadko członek zarządu jest jednocześnie wspólnikiem spółki, równie często jest on także cudzoziemcem, który dodatkowo może pełnić swoją funkcję na podstawie różnych tytułów (np. stosunek pracy, powołanie). Wszystkie te okoliczności powodują, że skutki podatkowe działania osób pełniących swoje funkcje w strukturach firmy, będą bardzo zróżnicowane. Czy prezes zarządu może być uznany za pracownika mobilnego i czy członek rady nadzorczej może się udać w podróż służbową? Jakie problemy podatkowe mogą pojawić się u samozatrudnionych (B2B) i czy organ podatkowy może kwestionować, że prowadzimy firmę? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć podczas proponowanego Państwu szkolenia
Typowe problemy podatkowe właściciela firmy oraz zagadnienia B2B
- Podróże „właściciela firmy” – diety i inne wydatki, 20 % kosztów używania samochodu, dokumentowanie wyjazdów
- Koszt pracy rodziny w „firmie” po zmianach w 2019 r. (pensje małżonka, dzieci)
- Darowizny w PIT a amortyzacja.
- Składniki majątku prywatnego wykorzystywane w firmie.
- Zarząd sukcesyjny – czyli jak zabezpieczyć swoją firmę?
- Samozatrudnienie (B2B) – ryzyka i problemy podatkowe (np. w branży IT)
Prezes zarządu oraz członkowie zarządu w świetle przepisów CIT/PIT/VAT.
- Charakter stosunku prawnego między członkiem zarządu a spółką
- Zatrudnienie na podstawie powołania
- Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę
- Zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej
- Uchwały dotycząca wynagrodzenia członka zarządu i rozliczenia kosztów jego podróży
- Problematyczne wydatki na rzecz członków zarządu (np. świadczenia z tytułu podróży służbowych, ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, wynajmu mieszkania czy domu, udostępnienie członkowi zarządu służbowego samochodu, lokalu, telefonu, wydatki na gastronomię podczas spotkań zarządu)
- Podnoszenie kwalifikacji, szkolenia, kursy członków organów spółki.
- Wycieczka dla przedstawicieli kontrahentów i członków zarządu spółki z o.o.
- Nieodpłatne sprawowanie funkcji członka zarządu bądź rady nadzorczej a przychód po stronie spółki – różne praktyczne warianty.
- Obowiązki spółki w związku z wypłatą wynagrodzenia dla członka zarządu, który nie jest polskim rezydentem (podatek u źródła WHT, certyfikat rezydencji, IFT-1R, PIT8-AR)
- Członek zarządu będący jednocześnie wspólnikiem spółki – skutki podatkowe.
- Podróże prezesów, członków zarządu – dokumentowanie wyjazdów oraz skutki podatkowe w CIT i PIT (rozliczenia kosztów podróży, opisywanie faktur itp.)
- Prezes zarządu jako pracownik mobilny – skutki na gruncie PIT.
- Korzystanie przez członka zarządu z samochodu służbowego – skutki w podatkach dochodowych, VAT i w ewidencji księgowej.
- Samochody firmowe używane przez prezesa i członków zarządu – czy trzeba naliczać im przychód 250 bądź 400 zł.
- Wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów świadczeń na rzecz członków zarządu posiadających jednocześnie status udziałowców oraz w przypadku wadliwości umowy o pracę
Rada nadzorcza w świetle przepisów o CIT i PIT.
- Wydatki na rzecz członków rad nadzorczych w kosztach uzyskania przychodów.
- „Podróż służbowa” członka rady nadzorczej.
- Skutki podatkowe zwrotu wydatków na przejazdy członków rady nadzorczej (np. na posiedzenie rady).
- Opodatkowanie wynagrodzeń uzyskiwanych przez członków rady nadzorczej w świetle umów o unikaniu podwójnego opodatkowania
Kontrakty menedżerskie w świetle CIT, PIT, VAT (wynagrodzenia, samochody, podróże, benefity itp.)
Dodatkowe informacje
Termin szkolenia | 27 maja 2021 (godz 09:00 – 13:45) |
---|
Prowadzący
LECH JANICKI – prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Od 12 lat zajmuje się problematyką podatkową i prawną. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu ogólnego prawa podatkowego oraz podatków bezpośrednich. Autor i współautor publikacji oraz komentarzy z zakresu prawa podatkowego oraz prawa pracy na łamach m.in. Rzeczpospolitej i Gazety Prawnej, ekspert podatkowy w mediach (m.in. TVN CNBC) oraz licznych portali branżowych, doświadczony wykładowca szkoleń z zakresu prawa podatkowego.
Opinie
Nie ma jeszcze żadnych opinii.