Skip links

Remonty i ulepszenia w „małej i dużej firmie” – skutki podatkowe na gruncie CIT, PIT i VAT

240.00 netto

Wyczyść
SKU: 20210610 Kategoria: Tag: Dostępność: Brak w magazynie

Szczegóły

Prawie każdy środek trwały prędzej czy później będzie wymagał remontu, bądź będzie podlegał modernizacji. Podatkowe ujęcie tych prac różni się kolosalnie (koszt jednorazowy lub poprzez amortyzację), a przed podatnikiem pojawia się konieczność ustalenia, jakie rodzaje prac miały miejsce i jak ująć je bezpiecznie w kosztach firmy. Sprawę utrudnia techniczny aspekt tych zagadnień (dokumentacja techniczna, opinie służb technicznych, niewłaściwe opisy na fakturach, rozbudowane przedmiary i kosztorysy prac),a granica między remontem i ulepszeniem bywa czasem trudna do uchwycenia. Podczas szkolenia omówimy sobie setki praktycznych przykładów prac remontowych i ulepszeniowych, wskazując, gdzie kryją się pułapki i problemy, oraz to, jak z nich wybrnąć skutecznie.

 1. Jak bezpiecznie podatkowo rozliczyć remonty i inwestycje w swojej firmie?
 2. Czym różni się remont od ulepszenia i jakie skutki na gruncie CIT, PIT i VAT powoduje?
 3. Podkładki pod środki trwałe – dokumentacja techniczna, opinie służb technicznych”
 4. Typowe błędy w umowach o prace budowlane i w opisie faktur – skutkujące wątpliwościami, co do ujęcia wydatków w kosztach firmy.
 5. Remont, czyli co? – praktyczna analiza kilkudziesięciu rodzajów typowych prac remontowych (np. wymiana instalacji w obiekcie, odświeżenie biura, malowanie ścian, wymiana okien, kaloryferów, remonty łazienek, wymiana nawierzchni parkingu i pokrycia dachu, prace w kanalizacji, wymiana zużytych elementów, sufity podwieszane, wymiana oświetlenia i ogrzewania i wiele innych)
 6. Remonty z użyciem nowych technologii i materiałów.
 7. Ulepszenie, czyli co? – praktyczne omówienie kilkudziesięciu rodzajów prac ulepszeniowych (np. dobudowanie nowych pomieszczeń do istniejących, adaptacja poddasza, dobudowanie nowej kondygnacji, podwyższenie ścian szczytowych, wstawienie nowego okna lub drzwi, zmiana konstrukcji dachu, wymiana stropu zwiększająca nośność, podniesienie więźby dachowej, zmiany w układzie ścian nośnych, zmiana sali magazynowej na biurowy „openspace”, „ghostbusters service”, konstrukcje dachowe pod wentylatory i klimatyzację oraz wiele innych przykładów modernizacji, adaptacji, rekonstrukcji i rozbudowy ST)
 8. Czy remont i ulepszenie może wystąpić jednocześnie i jak postąpić na gruncie ustawy CIT?
 9. Analiza prac związanych z instalacjami firmowymi (przykłady kwalifikowania ponad 40 rodzajów instalacji np. systemy sanitarne, przywoławcze, alarmowe, drzwi automatyczne, ruchome schody, windy, systemy oddymiania, uzdatniania wody, urządzenia pomocnicze i peryferyjne itd.)
 10. Remonty i modernizacje samochodów (np. LPG, tuning off-road, chip-tuning, montaż akcesoriów, naprawy serwisowe, wymiana części) w kosztach firmy.
 11. Ulepszenie zamortyzowanych już środków trwałych – praktyczne wyliczenia.
 12. Inwestycje w obcych środkach trwałych a prace adaptacyjne / remontowe.
 13. Dotacje na remont i ulepszenie ST.
 14. Szybsza amortyzacja ulepszonych środków trwałych.
 15. Czy można ulepszyć WNiPY?
 16. Ulepszenie a remont środków trwałych – bilansowe i podatkowe „rozbieżności”
 17. Czy warto wystąpić o interpretację podatkową w temacie remontów i ulepszeń?

Dodatkowe informacje

Termin szkolenia

10 czerwca 2021 (godz 09:00 – 13:45)

Prowadzący

LECH JANICKI – prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Od 12 lat zajmuje się problematyką podatkową i prawną. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu ogólnego prawa podatkowego oraz podatków bezpośrednich. Autor i współautor publikacji oraz komentarzy z zakresu prawa podatkowego oraz prawa pracy na łamach m.in. Rzeczpospolitej i Gazety Prawnej, ekspert podatkowy w mediach (m.in. TVN CNBC) oraz licznych portali branżowych, doświadczony wykładowca szkoleń z zakresu prawa podatkowego.

 

Opinie

Nie ma jeszcze żadnych opinii.

Napisz pierwszą opinię dla: “Remonty i ulepszenia w „małej i dużej firmie” – skutki podatkowe na gruncie CIT, PIT i VAT”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Imię i nazwisko *

Twoja opinia *