Skip links

Podróże służbowe w świetle zmian samochodowych i pandemii – skutki w CIT, PIT i VAT

240.00 netto

Wyczyść
SKU: 20210618 Kategoria: Tag: Dostępność: Brak w magazynie

Szczegóły

Ogólnoświatowa pandemia koronawirusa w sposób istotny wpłynęła na kwestie odbywania podróży służbowych, które w niektórych branżach prawie całkowicie ustały, w innych zaś wymusiły na pracodawcach stosowne zabezpieczenie pracowników. Nie wszystkie sprawy można załatwić „online”, wobec czego kwestia odbywania podróży służbowych w 2020 i 2021 roku będzie stwarzać szereg zupełnie nowych wyzwań, istotnych również z punktu widzenia ustaw podatkowych.

Jednocześnie rok 2019 przyniósł rewolucyjne zmiany w odniesieniu do rozliczania w kosztach firmy samochodów osobowych. Z uwagi na fakt, że koszty związane z ich używaniem są bardzo często związane z odbywaniem podróży służbowych, zmianie uległo rozliczanie tych wydatków, zaś na podatniku ciążą obowiązki dotyczące prawidłowego limitowania w kosztach np. wydatków na wynajem aut i kosztów ich używania w podróżach. Od 2019 roku odrębne zasady stosujemy w sytuacji odbywania podróży własnym samochodem pracownika; inaczej należy postąpić w sytuacji wynajmu auta oraz wykorzystywania samochodu firmowego.

W ramach szkolenia zostaną także omówione szczegółowo zagadnienia związane z rozliczaniem podróży służbowych w zakresie m.in. koniczności pomniejszania diet w podróżach krajowych, zasad ustalania diet w przypadku podróży do wielu państw docelowych oraz budzących spore wątpliwości interpretacyjne kwestii przyznawania pracownikom świadczeń z tytułu podróży służbowych w wysokości większej od diet i limitów określonych przepisami prawa.

Podczas szkolenia zaprezentowana zostanie także problematyka związana z „podatkiem u źródła”, którego płatnikiem mogą zostać firmy w przypadku, gdy ich pracownicy nabędą za granicą usługi określone w art. 21 ustawy o CIT (m.in. usługi doradcze, usługi prawne, wynajęcie samochodu, zakup biletu lotniczego itp.) Ponadto odpowiemy sobie na pytanie, jak w praktyce stosować przepisy o podróżach służbowych po rewolucyjnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie świadczeń nieodpłatnych, zapadłym w 2014 r.

 1. Pandemia Covid-19 i jej wpływ na sposób odbywania podróży służbowych oraz wydatki związane z zabezpieczeniem pracownika.

 2. Rewolucja samochodowa w CIT i PIT i jej wpływ na rozliczanie podróży służbowych w 2021 r;

 • Objaśnienia Ministra Finansów z 9 kwietnia 2020 r.

 • 100, 75 lub 20 % kosztów eksploatacyjnych w kosztach uzyskania przychodów – problemy praktyczne.

 • „Limit proporcyjny 150 tys. zł” przy wynajmie samochodów w delegacji.

 • Podróż służbowa odbywana samochodem pracownika – skutki w CIT i PIT

 • Wynajem samochodu w polskiej wypożyczalni – skutki podatkowe

 • Wynajem samochodu w podróży zagranicznej – skutki podatkowe, w tym rozliczenie podatku u źródła (WHT) do 7 dnia następnego miesiąca. Spółka jako płatnik „podatku u źródła” od usług nabywanych za granicą podczas podróży służbowych (obowiązki informacyjne m.in. IFT-2R, CIT-10Z oraz optymalizacja kosztów związanych z nabywaniem powyższych usług

 • Podróże przedsiębiorcy w 2019/2020 r. – koszty używania samochodu w praktyce.

 • Wydatki związane z przejazdem autostradami, drogami płatnymi oraz parkingiem

 1. Płatności kartą w podróży służbowej a „split payment”

 2. Czy w 2020 r. ma jakiekolwiek znaczenie dla rozliczeń podatkowych okoliczność , że pracownik jest w podróży służbowej, jest oddelegowany bądź nie jest ani w podróży służbowej ani nie jest oddelegowany lecz odbywa podróż w interesie swojego pracodawcy?

 3. Rewolucyjny wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. w sprawie nieodpłatnych świadczeń dla pracowników i jego stosowanie w latach 2015 – 2019 r. przez sądy i organy podatkowe w kontekście podróży służbowych.

 4. Wykorzystywanie samochodów służbowych do prywatnych celów pracowników w świetle zmian obowiązujących od 1 stycznia 2015 roku; wątpliwości, zagadnienia praktyczne i ich wpływ na rozliczanie podróży służbowych.

 5. Nieudokumentowane wydatki a zwrot wydatków z tytułu podróży służbowej (m. in. zagadnienie wręczania napiwków podczas zagranicznych podróży służbowych).

 6. Tzw. „pobyt prywatny” pracownika w trakcie podróży służbowej i jego skutki.

 7. Inne wydatki dodatkowe niezbędne do realizacji zadania służbowego (studium przypadków).

 8. Zasady określania diet w przypadku podróży zagranicznej do kilku państw docelowych.

 9. Wyżywienie w ramach usługi hotelowej.

 10. Ograniczania wartości noclegu w podróży krajowej i zagranicznej.

 11. Przedstawiciele handlowi – zasady opodatkowania świadczeń z tytułu podróży w świetle wyroku TK i najnowszego korzystnego orzecznictwa sądów administracyjnych.

 12. Zasady ustalania przychodu pracowników i stosowania zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych.

 13. Określenie diet w kwotach wyższych niż wynikające z przepisów prawa.

 14. Zwrot pracownikom faktycznie poniesionych przez nich wydatków na wyżywienie według rachunków.

 15. Wydatki reprezentacyjne i reklamowe poniesione przez pracownika w trakcie podróży służbowej (obiady z kontrahentami, bilety na imprezy kulturalne i sportowe itp.).

 16. Sfinansowanie ubezpieczeń, wiz bądź szczepień pracowników wyjeżdżających poza granice RP – skutki podatkowe na gruncie ustaw o PDOP i PDOF.

 17. Delegacje” pracowników, osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło, menedżerów, właścicieli firm, członków zarządu, rad nadzorczych i komisji rewizyjnych.

 18. Podróż służbowa a podnoszenie kwalifikacji zawodowych (kwestia skierowania bądź umowy o podnoszenie kwalifikacji).

 19. Pracownicy oddelegowani poza stałe miejsce pracy – zasady stosowania zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

 20. Zaliczki na podróże służbowe w różnych walutach, rozliczenie zaliczek przez pracowników.
 21. Rola wewnętrznego regulaminu rozliczania podróży służbowych i jego dostosowanie do potrzeb Spółki.

Dodatkowe informacje

Termin szkolenia

18 czerwca 2021 (godz 09:00 – 13:45)

Prowadzący

LECH JANICKI – prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Od 12 lat zajmuje się problematyką podatkową i prawną. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu ogólnego prawa podatkowego oraz podatków bezpośrednich. Autor i współautor publikacji oraz komentarzy z zakresu prawa podatkowego oraz prawa pracy na łamach m.in. Rzeczpospolitej i Gazety Prawnej, ekspert podatkowy w mediach (m.in. TVN CNBC) oraz licznych portali branżowych, doświadczony wykładowca szkoleń z zakresu prawa podatkowego.

 

Opinie

Nie ma jeszcze żadnych opinii.

Napisz pierwszą opinię dla: “Podróże służbowe w świetle zmian samochodowych i pandemii – skutki w CIT, PIT i VAT”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Imię i nazwisko *

Twoja opinia *