Skip links

Optymalizacja dokumentów księgowych 2021 – czyli praktyczne warsztaty o „podkładkach” i dokumentach, które warto gromadzić w firmie

240.00 netto

Wyczyść
SKU: 20210630 Kategoria: Tag: Dostępność: Brak w magazynie

Szczegóły

Faktura to nie wszystko! Poza nią, dla właściwego zaksięgowania określonych zdarzeń potrzebną są inne dokumenty, oświadczenia, opinie, umowy, porozumienia, regulaminy, czyli tzw. „podkładki”. Jaką powinny mieć treść i formę, kto powinien je sporządzić, jakich zapisów nie powinny one zawierać, a przede wszystkim, kiedy dział księgowości potrzebuje ich najbardziej – te i inne zagadnienia dotyczące dokumentów, którymi posługują się księgowi, będą przedmiotem proponowanego Państwu autorskiego szkolenia. Szczególny nacisk zostanie położony na budzące spore wątpliwości zagadnienia związane m.in. z „podkładkami” w postaci korespondencji mailowej z kontrahentami, opiniami służb technicznych potrzebnymi do kwalifikowania środków trwałych i prac remontowych bądź ulepszeniowych, dokumentami budowlanymi, opiniami rzeczoznawców, dowodami wewnętrznymi, regulaminami podróży służbowych, oświadczeniami pracowników dla potrzeb działu księgowości, dokumentacją imprez integracyjnych i wykonania usług niematerialnych, regulaminami korzystania z aut służbowych, dowodami pozwalającymi na ujęcie w kosztach wydatków na posiłki z kontrahentami itd.

Prezentowane zagadnienia będą uwzględniać w szczególności zmiany w ustawach CIT/PIT z 2018-2021 r. oraz najnowsze orzecznictwo podatkowe.

  1. Czym są „podkładki” pod faktury; gdzie je gromadzić i jaką powinny zwierać treść?
  2. Optymalizacja dokumentów pod kątem kontroli związanych z wykorzystaniem instrumentów tarczy antykryzysowej Covid-19.
  3. Zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych – optymalizacja dokumentów.
  4. Jakie dowody wykonania usługi powinien otrzymać dział księgowości, by uniknąć ryzyka przy usługach niematerialnych (promocyjnych, doradczych, konsultacyjnych itd.) w świetle najnowszych rozstrzygnięć organów podatkowych w 2018/2019/2020 r.
  5. Biała lista podatników VAT i jej wpływ na rozliczanie kosztów uzyskania przychodów w CIT od 2020 roku.
    – Kiedy błędnie opłacona faktura nie może zostać rozliczona w kosztach uzyskania przychodów?
    – ZAW-NR jako podkładka chroniąca przed negatywnymi skutkami błędnej płatności
    – Identyfikacja płatności, do których mają zastosowanie nowe regulacje (płatności w ramach transakcji przekraczających 15 tys. zł)
    – Płatności na rachunki techniczne (np. za media), PayU, PayPal, Blik, rachunki depozytowe i powiernicze.
    – Problem usług ciągłych, przy których przekroczono limit 15 tys. zł
    – Weryfikacja kontrahentów i archiwizacja danych związanych z płatnościami.
    – Płatności gotówkowe i bezgotówkowe oraz zapłata faktur wystawionych z oznaczeniem „mechanizmu podzielonej płatności” (MPP)
  6. Podatek u źródła (WHT) po zmianach w 2019/2020 roku ze szczególnym uwzględnieniem zasad weryfikacji kontrahentów zagranicznych
    Jak dokumentować usługi nabywane od podmiotów zagranicznych, aby nie było problemów z tzw. „podatkiem u źródła” (WHT)
    Identyfikacja „zakupów zagranicznych” rodzących obowiązki w podatku u źródła.
    Jak skłonić zagranicznego kontrahenta do przekazania certyfikatu rezydencji i innych dokumentów?
    Jak weryfikować kontrahentów z innych krajów.
    Obowiązki deklaracyjne i informacyjne po stronie polskiej firmy.
    Zmiany w certyfikatach rezydencji w trakcie pandemii.
  7. Samochód osobowy w firmie po zmianach w 2019 r. i właściwe dokumentowanie kosztów uzyskania przychodów związanych z zakupem, leasingiem i eksploatacją pojazdów.
    – Objaśniania MF z 9 kwietnia 2020 r.
    – 100, 75 lub 20 % kosztów eksploatacyjnych w kosztach uzyskania przychodów – problemy praktyczne.
    – Rozliczenie w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od nabytych samochodów oraz opłat ponoszonych z związku z umowami leasingu – ograniczenia i limity, problemy praktyczne.
    – Ryzyka związane ze zmianami umów leasingu zawartych przed 2019 r.
    – Auto osobowe „na przełomie roku” – stosowanie nowych regulacji do samochodów nabytych lub leasingowanych przez 2019 r.
    – Praktyczne przykłady rozliczeń kosztów samochodów osobowych w 2019 roku z uwzględnieniem różnorodności umów dostępnych na rynku (leasingi, wynajem krótko i długoterminowy, umowy mieszane, „smart-leasing” itp.)
    – Podróże służbowe po „zmianach samochodowych” – praktyczne przykłady.
  8. „Podkładki pod środki trwałe” – jak uniknąć problemów z kwalifikacją ST i WNIP-ów oraz kwalifikacją prac remontowych bądź ulepszeniowych?
  9. Jak przygotować dokument polecenia wyjazdu służbowego, aby rozliczanie delegacji było łatwiejsze – praktyczne przykłady na dokumentach?
  10. Umowy z członkami zarządów, rad nadzorczych, zleceniobiorcy i wykonawcy umów o dzieło, praktykanci i stażyści, osoby ubiegające się o pracę – rozliczenie wydatków związanych z tymi osobami i ich dokumentowanie.
  11. Jak udokumentować imprezy integracyjne, wyjazdy pracownicze, wigilie, uroczyste kolacje, pikniki rodzinne, imprezy otwarte, aby wydatki na nie stanowiły koszty podatkowe, a po stronie pracowników nie było przychodu?
  12. Jak dokumentować wydatki na posiłki (w tym alkohol) z kontrahentami, aby stanowiły one koszty podatkowe?
  13. Jak skonstruować imprezy dla kontrahentów, szkolenia produktowe, itp , aby wydatek był w kosztach, a po stronie uczestników nie było przychodu? (rola programu imprezy, zaproszeń, korespondencji mailowej itd.)

Dodatkowe informacje

Termin szkolenia

Prowadzący

LECH JANICKI – prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Od 12 lat zajmuje się problematyką podatkową i prawną. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu ogólnego prawa podatkowego oraz podatków bezpośrednich. Autor i współautor publikacji oraz komentarzy z zakresu prawa podatkowego oraz prawa pracy na łamach m.in. Rzeczpospolitej i Gazety Prawnej, ekspert podatkowy w mediach (m.in. TVN CNBC) oraz licznych portali branżowych, doświadczony wykładowca szkoleń z zakresu prawa podatkowego.

 

Opinie

Nie ma jeszcze żadnych opinii.

Napisz pierwszą opinię dla: “Optymalizacja dokumentów księgowych 2021 – czyli praktyczne warsztaty o „podkładkach” i dokumentach, które warto gromadzić w firmie”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Imię i nazwisko *

Twoja opinia *