Skip links

Akademia amortyzacji w CIT/PIT po zmianach w 2020-2021 r.

240.00 netto

Wyczyść
SKU: 20210316 Kategoria: Tag: Dostępność: Brak w magazynie

Szczegóły

W latach 2017-2020 roku przepisy amortyzacyjne spotkały zmiany. Zapraszamy serdecznie pracowników działów księgowości oraz wszystkich zainteresowanych tematyką amortyzacji środków trwałych na szkolenie podczas którego na praktycznych przykładach zostanie pokazana specyfika radzenia sobie z tą trudną i złożoną tematyką. Kiedy można mówić o środku trwałym bądź WNiP, skutki niezapłacenia za amortyzowany środek trwały, inwestycje w obcych środkach trwałych, trudności z ustaleniem wartości początkowej, remonty i ulepszenia środków trwałych, szybsze i racjonalniejsze metody amortyzacji oraz dokumenty do tego potrzebne, modernizacje budynków i budowli, dobudówki w prawie budowlanym czy w końcu kłopoty z prawidłową kwalifikacją środków trwałych. W 2019 roku zmieniono również uregulowania dotyczące odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych. Ponadto podatnicy, aby rozliczyć w kosztach podatkowych odpisy amortyzacyjne muszą pamiętać o właściwym sposobie zapłaty kontrahentowi (kwestia płatności gotówkowych, biała lista, split payment itp.).

PROGRAM SZKOLENIA

1. Dodatkowa jednorazowa amortyzacja związana z Covid-19.
2. Wadliwa płatność (gotówkowa, na konto spoza białej listy podatników VAT) i jej wpływ na amortyzację środków trwałych w świetle zmian w 2020 r.
3. Amortyzacja samochodów osobowych w firmie po zmianach „przepisów samochodowych” w 2019 r. i w świetle objaśnień MF z 9 kwietnia 2020 r.
4. Jednorazowa amortyzacja do 100.000 zł związana z nabyciem nowych środków trwałych.
5. Przyspieszona amortyzacja oraz WNIP a schematy podatkowe.
6. Odpisy amortyzacyjne „w kosztach i odjęte od dochodu” – czyli wszystko o rozliczeniu amortyzacji w ramach ulgi badawczo-rozwojowej (B-R) r.
7. Definicja środków trwałych i WNIP zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych PIT i CIT.
8. Inwestycje w obcych środkach trwałych.
9. Wydatki ponoszone przed rozpoczęciem inwestycji (jak je rozliczać?)
10. Zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych i WniP:
11. Cena nabycia, koszt wytworzenia i koszty dodatkowe.
12. Usługi zagraniczne związane ze środkami trwałymi i WNiP w kontekście podatku u źródła (WHT)
13. Szkolenia pracowników a wartość początkowa urządzeń i programów komputerowych stanowiących środki trwałe i WniP,
14. Likwidacja zaniechanej inwestycji – kontrowersje wokół pojęcia fizycznej likwidacji inwestycji.
15. Ulepszenie a remont środków trwałych – bilansowe i podatkowe „rozbieżności”
16. „Podkładki pod środki trwałe” – jak uniknąć problemów z kwalifikacją ST i WNIP-ów oraz kwalifikacją prac remontowych bądź ulepszeniowych?
17. Jaką treść powinna zawierać pisemna opinia służb technicznych firmy dotycząca kwalifikacji środków trwałych, remontów, prac ulepszeniowych – praktyczne przykłady takich pism i studium przypadków
18. Opinie służb technicznych dla potrzeb zastosowania podwyższonych stawek amortyzacyjnych (np. dla środków trwałych używanych w warunkach pogorszonych, złych lub poddanych szybkiemu postępowi) – co powinna zawierać treść opinii, by organ podatkowy nie kwestionował szybszej amortyzacji?
19. Skorzystanie z opinii rzeczoznawcy lub biegłego w razie wątpliwości co do klasyfikacji środków trwałych bądź przeprowadzonych prac – koszty opinii, znaczenie podczas sporu z organem podatkowym.
20. Przebudowa i rozbudowa środków trwałych (m.in. zagadnienia dotyczące rozbudowy budynków, hal magazynowych, tworzenia tzw. „dobudówek”, rola ścian przeciwpożarowych, stosowanie przepisów prawa budowlanego),
21. Modernizacja i rekonstrukcja środków trwałych,
22. Analiza prac związanych z instalacjami firmowymi (przykłady kwalifikowania ponad 40 rodzajów instalacji np. systemy sanitarne, przywoławcze, alarmowe, drzwi automatyczne, ruchome schody, windy, systemy oddymiania, uzdatniania wody, urządzenia pomocnicze i peryferyjne itd.)
23. Czasowe oddanie środka trwałego innemu podmiotowi gospodarczemu – skutki podatkowe
24. Udostępnienie środków trwałych kontrahentowi w celu wspólnej realizacji kontraktu – skutki podatkowe,

Dodatkowe informacje

Termin szkolenia

16 marca 2021 (godz. 09:00 – 13:45)

Prowadzący

LECH JANICKI – prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Od 12 lat zajmuje się problematyką podatkową i prawną. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu ogólnego prawa podatkowego oraz podatków bezpośrednich. Autor i współautor publikacji oraz komentarzy z zakresu prawa podatkowego oraz prawa pracy na łamach m.in. Rzeczpospolitej i Gazety Prawnej, ekspert podatkowy w mediach (m.in. TVN CNBC) oraz licznych portali branżowych, doświadczony wykładowca szkoleń z zakresu prawa podatkowego.

 

Opinie

Nie ma jeszcze żadnych opinii.

Napisz pierwszą opinię dla: “Akademia amortyzacji w CIT/PIT po zmianach w 2020-2021 r.”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Imię i nazwisko *

Twoja opinia *